Skrivbord med löstagbar uppsats, fanerat med mahogny. Filtklädd skiva. Uppsatsen med jalusi och bakomliggande lådor och hylla. Sargen med låda. Beslag av mässing. Längd 83, bredd 71, skivans höjd 76, total höjd 108 cm. Nyckel finns.
Skador, slitage, lagningar och kompletteringar.