Bredd 13 cm, djup 11 cm, höjd 30 cm. Delar från 1700- och 1800-talet. Märkt "Peter Closon".
Lagningar. Omfattande slitage. Skador. Delar saknas. Går ej. Ej funktionstestad. Ej genomgången.
Gammal klocka med delar från 1700- och 1800- talet men kvalieten inte så bra så kan inte vara Peter Closon, troligtvis senare tillverkning och falsksignerat.