1199052
PORSLINFÖREMÅL, 12 stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-1800-tal.
PorslinfÖremÅl, 12 stycken, porslin. qingdynastin, 1700-1800-tal.

Bestående av:
1700-tal:
Dekor i underglasyrblått:
2 med motiv av blommor, diameter 23-24,5 cm. (1 med kantspricka, båda med nagg).
1 med motiv av påfåglar i blommande trädgård, diameter 22,5 cm.
1 skålfat, med motiv av flodlandskap, diameter 25 cm.
1 djup tallrik, med motiv av fåglar i blommande trädgård, diameter 23 cm.

3 famille rose tallrikar, med motiv av gäss och änder i blommande miljö, diameter 22,5-23 cm (alla med lagningar).
2 koppar, dekor i famille rosefärger, med motiv av mandarinfigurer i trädgårdsmiljö, diameter 7-7,5 cm (nagg, en med kantsprickor).

1800-tal:
1 kopp i famille rosefärger, kantonporslin, med motiv av figurer i palatsmiljö. Höjd 6,5 cm (skador, lagningar, sprickor).
1 burk, dekor i underglasyrblått med motiv av växter, diameter 15,5 cm.

Slitage, nagg, flera med skador. 1 udda fajansfat samt kopp medföljes.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V8
Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
3 602
342
380
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
9 dec 8:57
3 602 SEK
9 dec 8:57
3 500 SEK
9 dec 8:56
3 402 SEK
9 dec 8:56
3 202 SEK
9 dec 8:56
3 002 SEK