CARL WARGH, olja på pannå, intyg a tergo.

Hamnvy. 23,5 x 29 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Intyg över målningens äkthet a tergo:
"Målad av Carl Wargh och försedd av undertecknad konstnärens broder med hans namnteckning i fausimile C. Wargh: intygar: Vasa den 1 juni 1954.
Birger Wargh Hovrättsassessor, Vasa".

Carl Warghs minnesutställning 1954 (Malmö?).
Åbo konstmuseum, mars 1955, kat.nr. 13.

Utropspris
250 EUR