SERVERINGSVAGN, art deco, 1930-tal.
Målad. Löstagbar bricka av kromad metall. Två dörrar med bakomliggande förvaring, hyllplan, nedtill hjul. Längd 70, bredd 40, höjd 64,5 cm.
Smärre slitage. Smärre slitage. Nyckelskyltar saknas, en dörr låst. Torkade hjul. Nyckel saknas.
Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".