SPEGEL OCH KONSOLBORD, Nyrokoko, 1800-talets slut.

Spegel och konsolbord med förgylld och bronserad dekor. Fasetterat glas. Bordet med stenskiva. Spegeln 195 x 74 cm. Bordets bredd 77, djup 32, höjd 77 cm.

Senare bronsering och förgyllning. Skador och slitage, dekorbortfall, bortfall av förgyllning och bronsering. Lagningar och sprickor. Senare stenskiva med spricka.

Utropspris
5 000 SEK