GÖRAN WÄRFF, VAS "Saraband" Kosta Boda, signerad, numrerad upplaga 37/40.
klarglas med grönt, blått och gult underfång. Signerad 7430027 Kosta Boda Limited 37/40Göran Wärff.
Limited edition certifikat medföljer. I originalkartong.
Höjd 36 cm.
Obetydligt ytslitage
Göran Wärff har alltid värnat om de klassiska mästarkunskaperna inom glasblåseri och slipning. Han arbetar gärna med dem oändliga optiska fenomen som uppstår då glaset bryter ljuset. Utöver materialet i sig själv är naturen, och ljusets spel i naturen, hans huvudsakliga inspiration. Få inom svensk glasformgivning har en sådan känsla för glasmassa som Göran Wärff.