ARNE NORELL, Soffa, 1900-talets andra hälft.
Soffa med lösa sitt och ryggplymåer. Klädsel i polykromt mönstrat textil. Avtagbar klädsel på plymåer.
Längd ca 186 cm, höjd ca 82 cm, sitthöjd ca 44 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Nagg/ställvis mindre nött.
Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.