Snidat, förgyllt och bemålat trä. Krönande urna. Nedtill pinjekottar. Vitlackerad urtavla märkt "Petter Ernst Stockholm". Pendel medföljer. Längd 28, bredd 14, höjd 69 cm. Nyckel finns.
Ommålad urtavla och senare märkning av urmakare. Klangskål saknas. Ställvis färgbortfall, slitage. Ej funktionstestad.