PIET HEIN & BRUNO MATHSSON, matbord, Fritz Hansen, Danmark, 1992.
Skiva av vitt laminat med kant av auminium. Spännben av förkromat stål. Stämpel- och etikettmärkt Fritz Hansen Made in Denmark 1992. Längd 150-200 cm, bredd 100 cm, höjd 70 cm.
Slitage. Repor.