GÖRAN WÄRFF, vas samt skål, glas. Kosta Boda, signerade.
Klart glas i blåa toner.
En numrerad 40058, höjd 33 cm.
En numrerad 98500/100 Atelier. Längd 34,5 cm.
Smärre slitage.
Göran Wärff har alltid värnat om de klassiska mästarkunskaperna inom glasblåseri och slipning. Han arbetar gärna med dem oändliga optiska fenomen som uppstår då glaset bryter ljuset. Utöver materialet i sig själv är naturen, och ljusets spel i naturen, hans huvudsakliga inspiration. Få inom svensk glasformgivning har en sådan känsla för glasmassa som Göran Wärff.