BORDSUR, onyx och mässing, Frankrike, 1900-talets första hälft.

Glasade sidor. Den emaljerade urtavlan märkt " Pendule 400 Jours, Jacoton, Paris". Höjd 29 cm. Nyckel finns.

Ytskikt med slitage. Några mindre sprickor. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 500 SEK