Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Konst Grafik
1208357
Anders Zorn
(1860-1920)
Anders zorn, etsning i rött, 1891 (upplagan 15-20 exemplar, troligen endast ett fåtal i rött), signerad med blyerts.

ANDERS ZORN, etsning i rött, 1891 (upplagan 15-20 exemplar, troligen endast ett fåtal i rött), signerad med blyerts.

"I ateliern". 13,8 x 9,9 cm, bladstorlek 42,8 x 32,4 cm. Med dedikation "till vännen S. Ehrenborg".

Gulnad. Fläck a tergo något synlig i motivet.

Proveniens

Thorsten Laurins samling, Stockholm.

Delteil 48. Asplund 48. Hjert&Hjert 218.

Övrigt

The stamp of Th. Laurin on verso.

Joakim Fingal
Joakim Fingal
Värderingsman
+46 (0)709 17 99 94

Slutpris
44 000
4 192
4 544
Utropspris
50 000 SEK
Budhistorik (8 bud)
17 feb 15:46
44 000 SEK
17 feb 15:46
42 000 SEK
17 feb 15:46
42 000 SEK
16 feb 21:10
40 000 SEK
14 feb 19:44
38 000 SEK