Johan Nils Asplind

(Sverige, 1756-1820)
Johan Nils Asplind
(Sverige, 1756-1820)

FÄLLBORD, tillskrivet Johan Nils Asplinds verkstad (verksam i Falun 1783-1820).

Målat fällbord på tredelad centrumfot. Skivan med figurscen. Längd 41, bredd 54,5, höjd ca 77 cm.

Slitage, skador och lagningar.

Utropspris
4 000 SEK