Bordspendyl av svart sten och mässing. Urtavla med romerska siffror. Längd 25, bredd 14, höjd 41 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Smärre skador, slitage och lagningar. Dekorelement saknas delvis och delvis löst medföljande. Ej funktionstestad.