Chanel

(Frankrike, Född 1910)
Chanel
(Frankrike, Född 1910)

CHANEL, väska, "Flap Bag", 2015-2016.

Axelremsväska i svart quiltad behandlad textil. Fodrad i burgundyfärgad textil. Axelrem i guldfärgad metall med flätat band. Ett innerfack med dragkedja. Märkt "Chanel", "Made in France". Numrerad. Bredd 22 cm, höjd 14 cm.
Originalkartong och äkthetskort medföljer.

Smärre fläckar.

Formgivare

Chanel är ett franskt modehus grundat 1910 av Gabrielle Bonheur Chanel, mer känd som Coco. Coco Chanel inledde sin karriär som sömmerska och sångerska men startade 1910 en modistbutik. År 1913 inrättade hon en annan butik i Deauville, där hon introducerade vardagliga kläder som var lämpliga för fritid och sport. Chanel bidrog till att kvinnor världen över slutade att använda korsett, fick en sportigare och ledigare siluett med inspiration från männens garderob i materialet jersey som tidigare främst använts till underkläder. ”Den lilla svarta”, med hänsyftning på knäkorta, svarta eleganta men enkla klänningar är också något som förknippas med Coco Chanel. Coco gjorde även tyget tweed populärt vilket syns i den klassiska ”Chanel-dräkten” som är tvådelad dräkt med knälång kjol och kavaj. Andra designikoner signerad Coco Chanel är den quiltade väskan ”2.55”.

Utropspris
20 000 SEK

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79