Biblioteksbord från 1800-talet med delvis äldre delar. Lackerat trä, underrede med skuren dekor, fötter i form av lejontassar. Lös skiva. Längd 228, bredd 90, höjd 83 cm.
Renoverat, lackerat. Smärre skador, slitage och lagningar.
Bordet ingick i Hugo Alfvéns matsalsmöblemang i Musicum i Uppsala. Bordet finns med på ett fotografi i Alfvéns memoarer "Final", se bifogad bild (från s 208 i utgåva från 1952).