SÄNGVÄRMARE och GLÖDTÅNG, smide och mässing, 1700-tal.

Kastanjerostaren med genombrutet lock. Dekor av lejon. Längd 103 cm. Glödtångens längd 65 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smidesdelar anlupna. Bucklor. Bristningar.

Utropspris
3 000 SEK