Dekor i underglasyrblått samt famille rosefärger, med motiv av bl.a. växter, blommor, antikviteter. Diameter 16-22,5 cm.
Slitage. Mistor. En med kantspricka. Nagg. 2 med kantlagning. 1 med sprickor och lagningar.