BREVPRESS, Frankrike, 1800-talets första hälft.

"Apan och katten". Förgylld brons på sockel av vit marmor. Längd 14, bredd 8, höjd 11 cm.

Apans ena fot skadad. Sockeln med små nagg.

"Apan och katten", figurgruppen eller skulpturen föreställer en scen ur Jean de La Fontaines fabel från 1600-talet.

Utropspris
6 000 SEK