Vitrinskåp, England, 1700-talets slut.

Fanerat med mahogny. Beslag av mässing. Överdel med glasat dörrpar. Underdel med klaff framför skrivinredning, nedtill fyra lådor. Längd 109, bredd 63, höjd 202 cm. Nyckel till glasdörrar medföljer.

Skador, lagningar, kompletteringar, delar saknas. Klaffens gångjärn lösa. Slitage. Nyckel saknas.

Utropspris
2 500 SEK