JONAS BOHLIN, bord, "Triptyk", Källemo, Värnamo, 1989.
Runt bord med lös skiva av ek. Pelarben av järn. Märkt Kälemo Sweden Triptyk Johnas Bohlin 1989. Diameter 60, höjd 73 cm.
Smärre slitage. Smärre fläckar.
Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.
Läs mer