FAT, fyra stycken, tenn, troligen 1700-tal.

Ett djup fat av Melchior Leffler, Visby 1771, diameter 35 cm. Ett djup fat, kulhamrat, okänd gjutare, Stockholm, diameter 36 cm. Ett slätt fat, London, diameter 37,5 cm. Ett slätt kulhamrat fat, oidentifierade stämplar, barock, tidigt 1700-tal, diameter 43 cm.

Slitage och smärre skador, repor, märken, anlupna, ställvis med bristningar.

Utropspris
3 000 SEK