ANTONI TÀPIES, litografi, signerad, numrerad 21/100 och daterad 1969.
"Sala Gaspar - Barcelona"
Bladstorlek 76 x 56 cm.
Mjuka hanteringsveck i ett hörn. Mindre fläckar. Ej examinerad ur ram.
al Set”, vilken hade beröringspunkter med surrealismen och dadaismen. Tapies är representant för den informella konsten, som inspirerats av Miro och Dubuffet. Hans måleri har under 60-talet utvecklats i en allt formsträngare och asketisk ritning med tonvikt på struktur och materialeffekter, där han använder en kombination av lera och marmordamm, för att få fram en särskilt grov ytstruktur.