Klockor & Ur Bordsur
1214853
BORDSPENDYL, Louis XV, Frankrike, 1700-tal.
Bordspendyl, louis xv, frankrike, 1700-tal.

Bordspendyl i boulleteknik. Rika förgyllda beslag av brons. Urtavla med emaljerade romerska siffror och märkt "Lefaucheur fils a Paris". Bredd 39, djup 20, höjd 83 cm. Pendel och nyckel till fodral medföljer.

Renoverat, kompletterat, omarbetat. Smärre skador, lagningar och slitage. Saknar möjligen mindre dekorelement vid krön. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Utropspris
6 000 SEK