HANS HEDBERG, ask med lock, Biot, Frankrike.
Fajans, äggformad, röd och brungrön spräcklig glasyr, signerad HHg. 28 x 24,5 cm, höjd ca 12 cm.
Kantnagg, skålen med smärre kantspricka.