SYBORD, sengustavianskt, tidigt 1800-tal.

Sybord fanerat med mahogny, samt med inläggningar av ljusare träslag. Sargen med låda. Längd 40, djup 33, höjd 74 cm. Nyckel finns.

Slitage, smärre skador och lagningar. Smärre kompletteringar, förstärkningar under skivan.

Säljes till förmån för organisationen Min Stora Dag.

Utropspris
3 000 SEK