Konst Grafik
1216941
Georges Braque, efter
(Frankrike, 1882-1963)
Georges braque, 4 st, etsningar med guldrelief, ca 1960, med braques signatur i relief.

GEORGES BRAQUE, 4 st, etsningar med guldrelief, ca 1960, Med Braques signatur i relief.

"Hemera", "Ilya", "Neree", "Parthenia". Motiven är tolkningar av Braques smyckesskisser, utgivna av Heger de Lowenfeld. Numrerad i blyerts och signerad av Heger. Bladstorlek 38 x 56 cm.

Oramade, fläckar.

Proveniens

Swann Galleries, New York, 1992.
Privat samling, Sverige.

Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal (Föräldraledig)
+46 (0)739 96 74 02

Utropspris
6 000 SEK