Hugo Zuhr

(Sverige, 1895-1971)
Hugo Zuhr
(Sverige, 1895-1971)

HUGO ZUHR. Mapp med 10 st färglitografier, sign.

Specialutgåva med anledning av Sydkrafts 60-års jubeleum. Bildstl 40 x 55. Oramade.

Mapp med slitage, litografier i fint skick.

Konstnär

Hugo Zuhr, svensk målare. Under 1920-talet vistades han i Paris , där han drogs till Corot och impressionisterna och kände släktskap med intimistiskt valörmåleri. Hans färger dominerades till en början av jordfärgerna med brytning av grönt och gråblått. Efter en resa till Grekland 1934 blev hans färg ljusare och lättare. De orörda landskapen och de stora vidderna tolkade han med snabba luftiga penseldrag. Sedan 1939 återvänt till hemlandet fann han sina motiv i Lappland, Ångermanland, Bohuslän och Skåne , där han sedan 1963 hade ett hus på Österlen.

Utropspris
1 500 SEK