SPELBORD, sengustavianskt, omkring 1800.
Fanerat med rutlagd alm. Uppfällbar skiva med stödben. Låda i sarg. Längd 89, bredd 44-88, höjd 76-78 cm.
Slitage. Fanerskador. Torrsprickor. Skador på skivans ena hörn. Två mässingsskoningar saknas. Lådan låst. Skivan har slagit sig något. Nyckel saknas.
Den gustavianska tiden varar mellan cirka 1775-1810. Möblerna får då till skillnad från Rokoko stramare konturer. Benen blir raka och avsmalnande. Färgerna blir svalare och går i mestadels grågrönt och gråblått. Typiskt för den gustavianska tiden är intarsia, inläggningar med medaljonger och klassiska bårder. Stolarnas ryggbrickor har ofta raka spjälor eller ett svängt spjälknippe och de finare stolarna har en stoppad rygg med dekor av rosenknopp i krönet. Betydande detaljer är också en blomma, ”fleuron”, som ofta sitter i sarghörnen, bladstavsdekor och festonger av blad, blommor eller frukter. Åren mellan 1785-1810 brukar kallas den sengustavianska tiden och kännetecknas av en stram klassicism. Rik intarsiadekor blev ersatt av slät och mörk mahogny med eleganta mässingsbeslag och lister.