BORDSUR, Empire, Frankrike, 1800-talets första hälft.

Bordsur med fodral av mässing och patinerad metall. Behållare och urtavla delvis av glas. Urverket signerat "Lepine A PARIS N 475". Dekor av stående amorin. Höjd 36 cm.

Slitage, glasbehållarna med obetydliga nagg. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK