BORDSUR, Empire, Frankrike, 1800-talets första hälft.
Bordsur med fodral av mässing och patinerad metall. Behållare och urtavla delvis av glas. Urverket signerat "Lepine A PARIS N 475". Dekor av stående amorin. Höjd 36 cm.
Slitage, glasbehållarna med obetydliga nagg. Ej funktionstestad.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.