Belysning Vägglampor
1220578
LJUSPLÅTAR, 4 stycken, mässing, barockstil, troligen 1950-tal.
LjusplÅtar, 4 stycken, mässing, barockstil, troligen 1950-tal.

Vägglampetter av mässing, för två ljus vardera. Ca 94 x 39 cm vardera.

Smärre slitage, repor, märken, ett par droppbrickor senare, avvikande form.

Övrigt

Enligt uppgift tillverkade efter förlagor på Gripsholms slott och utförda 1954.

Utropspris
8 000 SEK