SLAGLÅSPISTOLER 2 st för kavalleriet, modell m/1850, stämplade 1852
S k flankörspistoler. Kolvarna med skuret rutmönster, märkta 6R 6SNo88 H [Husqvarna] resp 5RAoSNo52 C,med krona över [Carl Gustafs Stads gevärsfactori]. Nummerriktiga. Längd c:a 47 cm.
Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Skador.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.