CRIS AGTERBERG, fat, koppar. Utrecht, Holland. 1930-tal.
Märkt Cris Agterberg Utrecht Holland. Hänklar i svarvat trä, längd 44, bredd 24 cm.
Smärre slitage. Märken.
Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".