Klockor & Ur Bordsur
1224758
Empire
(Sverige, 1810-1840)
Bordspendyl, empire, tidigt 1800-tal.

BORDSPENDYL, Empire, tidigt 1800-tal.

Bordspendyl med fodral av vit marmor, beslag av mässing, emaljerad urtavla med romerska siffror. Bredd 18, djup 13, höjd 35 cm. Nyckel finns.

Skador och smärre lagningar. Saknar möjligen del till baksida samt pendel. Delar av krönet senare. Ej funktionstestad.

Utropspris
5 000 SEK