Ulf Wahlberg

(Sverige, 1938-2014)
Ulf Wahlberg
(Sverige, 1938-2014)

ULF WAHLBERG, färglitografi, 1999, signerad 67/240.

"Cadillac". P. 40 x 50 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Wahlberg, Ulf f.1938. Svensk målare och tecknare. Studier vid Stockholms Konstskola 1955-1960 och vid Kungliga Konsthögskolan 1961-1966. Professor vid Konsthögskolan i Umeå 1989-1994. Mest uppmärksammad har han blivit för sina bilmålningar från USA i början av 1960-talet, men han har ett brett register beträffande motiv och stil, allt från abstrakta stilleben till interiörer och realistiska landskap, som han från 1970-talet framställer stilla, realistiskt och tyst Ulf Wahlberg abstraherar gärna, möblerar om i sina målningar, men är alltid bunden vid verkligheten. Han prövar gärna olika alternativ, eftersom hans konstnärskap innebär ett forskande. ”Att synliggöra en tanke, att ta vara på en idé, som annars skulle vara flyktig” är viktig menar han. Det är först på kvällen som man ser färgerna och formerna, när de är i vila. Ljuset är en viktig ingrediens i hans måleri, det är ljuset som ger volym och atmosfär. Färgerna, framförallt i hans stilleben, är ofta sparsmakade i lugna gråblå nyanser, men alltid med en accent av en kontrasterande kulör.

Utropspris
2 500 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801