PARTI FORNFÖREMÅL, 7 st, fajans, sandsten, glas, Egypten, Medelhavsområdet, Europa, delvis forntida.

Uschabti från Egyptisk sentid av fajans med ljusblå glasyr, h 6. 3 små skarabér varav den minsta möjligen forntida. Stående figurin av sandsten, möjligen av medeltida ursprung. Kärl av keramik med handtag, möjligen forntida. Glaskärl i romersk stil från 1900-talet.

Ställvis hårt slitage, nagg, anlöpningar.

Utropspris
1 500 SEK