Bronserad, emaljerad urtavla med romerska siffror. Rikt skulpturala dekorelement bla i form av mansfigur, druvklasar. Längd ca 41 cm. Höjd ca 35 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Lösa delar. Saknar glas. Skador.