Kanna av driven, punsad och falsad koppar. Konisk med mönstrad yta, svängt handtag, tumgrepp och förkroppad fotkant. Invändigt förtent. Höjd 30 cm.
Slitage, smärre skador, bristning. Locket med smärre hål samt lagning.