Möbler Bord
1228739
SJÖMANSKISTA, 1800-talets senare del samt två sjöfartsböcker.
SjÖmanskista, 1800-talets senare del samt två sjöfartsböcker.

Ek, med intarsia och metallbeslag. Målade unionsflaggor på insidan av locket; läddika och 'lönnfack'. Locket med metallplacket 'E A Skarman Ystad Sverige'. Nyckel till lockets lås finns; lås till läddikan saknas. Handtag saknas. Höjd ca 48 cm, största längd ca 98 cm, djup ca 49 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Smärre skador. Ursprungliga handtag samt lås till läddikan saknas. Senare inre botten.

Proveniens

Sjömanskistan har tillhört Ernst Albin Skarman Abbekås / Ystad. Medföljer två av hans sjöfartsböcker, utfärdade 1874 resp 1883.

Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46

Utropspris
2 500 SEK