Ek, med intarsia och metallbeslag. Målade unionsflaggor på insidan av locket; läddika och 'lönnfack'. Locket med metallplacket 'E A Skarman Ystad Sverige'. Nyckel till lockets lås finns; lås till läddikan saknas. Handtag saknas. Höjd ca 48 cm, största längd ca 98 cm, djup ca 49 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Smärre skador. Ursprungliga handtag samt lås till läddikan saknas. Senare inre botten.
Sjömanskistan har tillhört Ernst Albin Skarman Abbekås / Ystad. Medföljer två av hans sjöfartsböcker, utfärdade 1874 resp 1883.