Invändigt förgyllda och med gångjärn.
Cigarettetui, Åbo, 1919, graverat monogram, 10x8 cm.
Cigarettetui, Åbo 1933, monogram fäst i locket, 9,5x8,5 cm.
Cigarettetui, tysk stämpel, silver 900, 9x6 cm.
Pillerburk, finsk stämpel, 4,5x3,5 cm.
Sammanlagd vikt 451 g.
Bruksskick. Den från år 1933 med bucklor. De två finska etuierna med graveringar på insidan.