CIGARETTETUIER, 3 st, och PILLERDOSA, silver, Finland och Tyskland 1900-talets första hälft.

Invändigt förgyllda och med gångjärn.
Cigarettetui, Åbo, 1919, graverat monogram, 10x8 cm.
Cigarettetui, Åbo 1933, monogram fäst i locket, 9,5x8,5 cm.
Cigarettetui, tysk stämpel, silver 900, 9x6 cm.
Pillerburk, finsk stämpel, 4,5x3,5 cm.
Sammanlagd vikt 451 g.

Bruksskick. Den från år 1933 med bucklor. De två finska etuierna med graveringar på insidan.

Utropspris
250 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492