Mahogny. Böjd form. Fanerad. Sarg med tre lådor. Raka ben med mässingsavslut. Längd 217 cm. Djup 90 cm. Höjd 76 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Fanerskador. Solblekt. Ben med lagningar.