Konst Grafik
1236267
Kjartan Slettemark
(Norge/Sverige, 1932-2008)
Kjartan slettemark, färglitografier, 2 st, signerade 109/250, 111/250.
Kjartan slettemark, färglitografier, 2 st, signerade 109/250, 111/250.
Kjartan slettemark, färglitografier, 2 st, signerade 109/250, 111/250.

KJARTAN SLETTEMARK, färglitografier, 2 st, signerade 109/250, 111/250.

Kjartan som pudel och Ansikte. Tryckt av Lindströms, Solna. Bladstorlek, vardera 59,5 x 50 cm.

Oramade.

Följerätt: Ja
Placering:
Övrigt

Kjartan Slettemark var under ett halvt sekel en drivande kraft på den skandinaviska konstscenen och en pionjär inom både performance och konstaktivism. Med tidiga aktioner som ockupationen av Moderna Museet i Stockholm, sina resor med ett pass med en bild på en skäggig Richard Nixon och sina oväntade framträdanden iförd pudelkostym blev han snart en av våra mest omtalade konstnärer. Kjartan Slettemark var en tydlig representant för sjuttiotalets anti-auktoritära alternativrörelse. Han häcklade politiken, i synnerhet moderaterna. I sin lokal på Bellmansgatan öppnade Slettemark Moderata museet och bakade mängder av ”bakverk” av partiets välkända M-tecken. Han startade även ett eget parti, Högpartiet, med cannabisblad som politisk blomma. Kjartan Slettemark är kanske mest känd för sina collage som utgår från ett fotografi av den kaffedrickande amerikanske presidenten Richard Nixon hopklippt med en reklambild för Gevalia. Den kompositionen har Slettemark kopierat, saxat, vänt och vridit på samt försett med olika texter till en aldrig sinande ström av konstverk. Den falska Gevaliaaffischen var politisk konst. En protest mot USA:s krig i Vietnam och mot den amerikanska imperialismen. Med tiden gick Kjartan Slettemark från att vara en antiauktoritär aktivist till att skapa verk av en mer inåtvänd karaktär. Istället för att kritisera systemet och makten intog hans senare konst en mer försonande hållning.

Köpinformation
Kontakt
Johan Jinnerot
Stockholm
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: Mån - Fre 9-17
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: Mån - Fre 9 - 13
+358-9-668 91 10

Skicka ett meddelande
Auktionen avslutades
Slutpris
2 000
S
E
K
194
E
U
R
230
USD
Utropspris
3 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (4 bud)
2
4 aug 18:50
2 000 SEK
2
4 aug 15:51
1 500 SEK
2
4 aug 15:49
1 000 SEK
1
2 aug 19:41
300 SEK
Alla tider är i CEST