Pentti Kaskipuro

(Finland, 1930-2010)
Pentti Kaskipuro
(Finland, 1930-2010)

PENTTI KASKIPURO, trägravyr, signerad and daterad -62.

Kalat, bildstorlek 14.5 x 10 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Konstgrafikern och målaren Pentti Kaskipuro (1930-2010) är en av Finlands främsta grafiker. Kaskipuro är känd för sina stilleben med vardagliga föremål som motiv. Till motivsfären hör exempelvis svampar, lökar och sockerbetor. Till produktionen hör också intima kollage och oljemålningar, även om torrnålsgravyr kom att bli hans specialitet. Kaskipuro har deltagit i flertalet utställningar i Finland och övriga Europa, samt tilldelats en mängd priser.

Utropspris
250 EUR