Urtavlan otydligt märkt. Fodral i svart sten och röd marmor, fasettslipat glas både framför urtavla samt urverk, samt med dekor av förgylld mässing.
Höjd 49, bredd 23 cm. Nyckel finns.
Sten med skador, nagg. Lös dekordel medföljer. Ej funktionstestad.