Olika dekor i famille rosefärger samt ett fat i underglasyrblått. Längd smörterring 13,5 cm. (nagg, lagade hänklar samt gren till ett blad på locket saknas. Kopparna diameter circa 7 cm. (nagg).
Skador, slitage. Lagning.