Design Möbler
1243332
Josef Hoffmann
(Österrike, 1870-1956)
Josef hoffmann, soffa "palais stoclet" för wittmann 1900-talets senare del.

JOSEF HOFFMANN, soffa "Palais Stoclet" för Wittmann 1900-talets senare del

Tre-sits, klädd med svart skinn, längd 210, bredd 82, höjd 76, sitthöjd ca 44 cm, etikettmärkt undertill

Åldersrelaterat slitage. Smärre fläckar. Smärre slitage.

Placering: Carlsgatan 54, 211 20 Malmö - G11
Övrigt

Möbeln ritades 1905-1911 av Josef Hoffmann till hallen i Palais Stoclet i Bryssel. Palais Stoclet anses vara Josef Hoffmanns mästerverk.

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

1 100
105
118
Utropspris
8 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (2 bud)
6 jul 20:54
1 100 SEK
1 jul 22:11
1 000 SEK