JOSEF HOFFMANN, soffa "Palais Stoclet" för Wittmann 1900-talets senare del
Tre-sits, klädd med svart skinn, längd 210, bredd 82, höjd 76, sitthöjd ca 44 cm, etikettmärkt undertill
Åldersrelaterat slitage. Smärre fläckar. Smärre slitage.
Möbeln ritades 1905-1911 av Josef Hoffmann till hallen i Palais Stoclet i Bryssel. Palais Stoclet anses vara Josef Hoffmanns mästerverk.