Josef Hoffmann

(Österrike, 1870-1956)
Josef Hoffmann
(Österrike, 1870-1956)

JOSEF HOFFMANN, soffa "Palais Stoclet" för Wittmann 1900-talets senare del

Tre-sits, klädd med svart skinn, längd 210, bredd 82, höjd 76, sitthöjd ca 44 cm, etikettmärkt undertill

Åldersrelaterat slitage. Smärre fläckar. Smärre slitage.

Möbeln ritades 1905-1911 av Josef Hoffmann till hallen i Palais Stoclet i Bryssel. Palais Stoclet anses vara Josef Hoffmanns mästerverk.

Utropspris
6 000 SEK

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13