Byrå med tre lådor fanerad med ek,valnöt med flera träslag. Förgyllda beslag av mässing. Konturerad skiva av brun kalksten. Bredd 110, djup 62, höjd 82 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Skador. Kompletterad. Nyckel saknas.
Proveniens Höverö i Västergötland